Brasilian ju jitsu – idealny sport dla chłopców

Sport to doskonała forma nie tylko utrzymania odpowiedniej sylwetki i sprawności fizycznej, ale również szansa na poprawę ogólnej kondycji. Wiadomo, że obecnie jest wiele różnych dyscyplin, które można uprawiać. Jednak wiadomo również, że te bardziej specjalistyczne wymagają fachowego sprzętu, który kosztuje – a nie każdego stać.

Dlatego też, dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju sztuki walki. A ostatnimi czasy na uwagę zasługuje brasilian ju- jitsu. Cóż to takiego? Otóż to połączenie aż trzech różnych sztuk walki, wszystkich oczywiście wywodzących się z Japonii, gdzie różnorodne sztuki walki mają swój początek. W tym przypadku mówimy o ju-jitsu, zapasach i judo. Ale jak sama nazwa wskazuje, takie pomysłowe połączenie trzech różnych sztuk walki wzięło swój początek w Brazylii.

 

Bjj, czyli podstawy brasilian jiu jitsu

Na czym opiera się brasilian ju-jitsu? Otóż w tej metodzie przede wszystkim skupia się uwagę na walkę na parterze, czyli praktycznie leżąc na macie. Inne dopuszczalne pozycje to stójka oraz zwarcie. Jest to sport dość brutalny, który na celu ma obezwładnienie przeciwnika albo przez unieruchomienie go, albo przed podduszenie.  Zdobyć tutaj można aż 5 pasów, o następujących kolorach: biały, niebieski, purpurowy, brązowy i czarny. Z racji na fakt, iż w dużej mierze dyscyplina ta kładzie nacisk na walkę, zainteresowanie nią wykazuje zwłaszcza młodzież, która nie chce trenować oddechów, ale ciosy i chwyty. Obecnie coraz częściej można spotkać szkoły brasilian ju-jitsu w większych polskich miastach – ta sztuka walki staje się bowiem coraz popularniejsza.