Jakie zadanie spełnia platforma dla niepełnosprawnych?

Jak wiadomo Polska jest pięknym krajem, który oferuje dostęp do morza, gór, wyżyn czy nizin. Niestety pobyt w niemal każdym mieście naraża osoby niepełnosprawne na kontakt z tzw. przeszkodami architektonicznymi dla niepełnosprawnych. Niepełnosprawny w mieście co rusz może napotkać przeszkody pod postacią braku poręczy, schodów, wysokich krawężników, braku windy itd.

Tymczasem platformy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych mają jedno główne przeznaczenie: pomóc osobom niepełnosprawnym funkcjonować w przestrzeni publicznej.Platformy te pomagają także w zaciszu domowym w przemieszczeniu się przede wszystkim między piętrami czy wszędzie tam, gdzie pojawiają się schody. Do wyboru są windy pionowe oraz schodowe o torze prostym i krzywolinijnym. Przykładowe realizacje znajdują się na stronie internetowej pod adresem http://lifts4u.pl/platformy-dla-osob-niepelnosprawnych/. Dowolność wyboru produktu ogranicza się tylko do potrzeb osoby niepełnosprawnej, gdyż platformy mogą być montowane na zewnątrz jak i wewnątrz, a nawet mogą być montowane na słupkach samonośnych czy do ściany.

Każde urządzenie może być dostosowane do wielkości i rodzaju potrzeb, a także do charakteru miejsca, w którym będą zlokalizowane. Wybór zostawiono także w kwestii składania jak i rozkładania automatycznego czy wyboru koloru platformy. Wybór dotyczy również rozmiaru platformy, które dostępne są w wymiarach:

  • 700×750;
  • 750×850;
  • 800×900;
  • 800×1000;
  • 750×800;
  • 900×1000

Oczywiście nie w każdym miejscu można zainstalować windę i w takim miejscu sprawdzają się platformy. Dodatkowo platformy instalowane są tak, aby osoby postronne nie miały kłopotów z przemieszczaniem się. na pewno takie urządzenia gwarantują wygodę i bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym. Jest to możliwe dzięki np. zabezpieczeniu podestu czy ramionom zabezpieczającym. Dzięki platformom można w łatwy sposób zniwelować bariery architektoniczne. Platforma jest bezpiecznym urządzeniem dzięki takim elementom jak:

  • system przeciwzgnieceniowy,
  • barierki zabezpieczające,
  • podłoga antypoślizgowa,
  • awaryjny przycisk stop.

Na pewno warto przed konkretnym zakupem przeanalizować potrzeby, pomyśleć nad najbardziej praktycznym rozwiązaniem i dopasowaniem kosztów do własnych możliwości. Oczywiście warto wspomnieć, że platformy są dofinansowywane przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych aż w 95%. Do ubiegania się o dofinansowania wystarczające jest posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności. Tymczasem zainstalowana platforma pozwoli osobie niepełnosprawnej na codziennych czynności życiowych, utrzymywaniu regularnych kontaktów z otoczeniem czy podnoszeniu własnych kwalifikacji. Współcześnie coraz częściej spotykane są ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w postaci platform czy wind. Na pewno takie urządzenia podnoszą komfort poruszania się po schodach nie tylko w zamieszkiwanym budynku. Platforma dla osób niepełnosprawnych sprawdzi się w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub mających kłopot z przemieszczaniem się po schodach.z tego powodu jest rozwiązanie ułatwiające w prosty sposób codzienne życie.