Ju-jitsu – walka przez uległość

ju-jitsuJaponia jest krajem kojarzonym z różnymi sztukami walki. Nazywamy je sztukami, ponieważ trzeba przyznać, że Japończycy w ich naukę wkładają wiele kunsztu i serca, czyniąc ze sposobu walki prawdziwą sztukę. Nie inaczej jest w przypadku ju-jitsu.

Co kryje się pod ta nazwą? Oczywiście jedna z dawnych sztuk walki, którą Japończycy opanowali do perfekcji już wieki temu. Metoda ta polega na obronie lub ataku bez broni, wykorzystując giętkość swojego ciała, jego elastyczność. Co może wydawać się ciekawe? A chociażby fakt, że aby móc osiągnąć sukces w tej metodzie, czasami należy postawić na uległość. W jaki sposób? A w taki, że pozwolimy przeciwnikowi nas zaatakować – wtedy on traci równowagę, a my możemy wyprowadzić odpowiedni cios czy zrobić niezbędny unik.

Historia jiu-jitsu

W Polsce jiu-jitsu znane jest już od XIX wieku i z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą sztuką walki. Wiadomo, że obecnie jest kilka odmian tej metody, które praktykowane są na całym świecie w tym również w naszym kraju. Do popularnych należy chociażby odmiana brazylijska.  Jeśli chodzi o stopnie, to w tej sztuce jest ich aż dziesięć i nazywamy je dan, co oznacza właśnie stopnie mistrzowskie.

Decydując się na trenowanie tej sztuki walki należy zdać sobie sprawę z tego, że ju jitsu to wiele różnego rodzaju rzutów, duszeń, dźwigni, blokowania ciosów, jak również szybkie kontrataki. Uprawiając ten sport mogą zarówno chłopcy jak i dziewczęta, najbardziej wskazane jest rozpoczęcie cyklu treningu od najmłodszych lat, kiedy ciało jest najbardziej giętkie i elastyczne, co w przypadku tego rodzaju sztuki walki jest bardzo przydatne. Mimo że kolebką tej metody jest Japonia, nie oznacza to wcale, że w Polsce nie da rady się jej nauczyć. Trzeba jednak mieć dużo samozaparcia i dyscypliny, a także cierpliwości, ponieważ nie da się czegoś nauczyć od tak, od razu. Jednak warto chociaż raz przyjść na trening aby spróbować własnych sił i przekonać się, dlaczego już od wieków sztuka ta była aż tak popularna.