Sport czy sztuka walki? Różnice nazewnictwa

sporty walkiWydaje się, że sporty walki i sztuki walki to dwa te same pojęcia. Jednak okazuje się, że jest jedna podstawowa różnica, która sprawia, że nie wolno ich łączyć w całość. Ta różnica to tak zwane usportowienie.

Wiadomo, że sztuki walki to przeważnie metody do samoobrony, które mają na celu pokonanie atakującego nas przeciwnika w celu uratowania swojego życia a nie zdobycia nagrody czy medalu.

Sporty walki to rywalizacja

Natomiast jeśli chodzi o sporty walki, to jak sama nazwa wskazuje, jest tutaj element sportowej rywalizacji. W ich skład wchodzi szereg dyscyplin, które znalazły swoich adeptów na całym świecie. A niektóre ze sportów walki znalazły się nawet w repertuarze olimpijskim – i to na samym początku olimpiady, kiedy tylko pojawiła się ona w sportowym świecie. Jakie to sporty? A chociażby boks, karate,  kick-boxing. Te sporty oparte są na uderzeniach. Jeśli chodzi o te oparte na chwytach to zaliczamy do nich judo, sumo czy zapasy.

Jest jeszcze jeden rodzaj, mianowicie sporty oparte zarówno na chwytach jak i na uderzeniach, czyli zwane inaczej wszechstylowe – i tutaj prym wiedzie bardzo popularne MMA czyli mieszane sztuki walki. Sporty walki są uprawiane zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety, aczkolwiek w zdecydowanej większości to właśnie panowie stawiają na te sporty – nierzadko dość brutalne i kontuzyjne. Z racji na ich popularność kluby, które oferują możliwość treningu pojawiają się coraz częściej. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów, przeważnie byłych albo i obecnych zawodników  młoda kadra szkoli swoje umiejętności.